Адвокація закону, який не дозволить блокувати сайти без рішення суду

Свобода інформації-це свобода, яка дозволяє Тобі користуватися всіма іншими свободами. Ми боремося проти блокування Твого сайту або сторінки в Facebook без суду.

Україна сьогодні на 107-му місці зі свободи слова. Всі свободи мають бути краще! На http://bit.ly/1PXfmm1 спільне звернення до Прем’єр-міністра 16-ти громадських організацій. Щоб не блокували сайти без суду. Расшарьте, підтримайте нас.

Інформація:

Фонд RIA фінансуе юристів та спеціальних представників Асоціацій з питань взаемодії з парламентом у Києві.

Звернення Фонд РІА

Документ список Фонд РІА

Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради Проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет” (реєстр.№4629 від 10.05.2016). Метою законопроекту, як зазначають його автори, є, зокрема, запровадження прозорого, передбачуваного та ефективного механізму припинення порушень авторського і (або) суміжних прав шляхом видалення або унеможливлення доступу до інформації, що порушує авторське право і (або) суміжні права в мережі Інтернет.

Безумовно вітаючи дії, спрямовані на боротьбу з піратством, зазначаємо, що законопроект має істотні недоліки, які можуть призвести до негативних наслідків, зокрема, до порушення прав людини в Інтернеті та завдання шкоди діяльності суб’єктів господарювання.

Потребують суттєвого корегування наступні положення законопроекту №4629:

1. Будь-яка особа (у т.ч. недобросовісна фірма-“одноденка”), отримавши електронний цифровий підпис, може подати власнику веб-сайту, постачальнику послуг хостингу безпідставну заяву з вимогою щодо видалення або унеможливлення доступу до певної інформації. При цьому у власника веб-сайту, постачальника послуг хостингу немає ні права, ні можливості визначати наявність і обсяг авторських прав у заявника – заявнику достатньо заявити “твердження” про наявність у нього майнових прав на об’єкт авторського і (або) суміжних прав, не надаючи жодних доказів. Результатом такої заяви може бути блокування (видалення) певної інформації, а у випадку подання заяви постачальнику послуг хостингу – блокування всього веб-сайту, оскільки хостер у випадку використання https-протоколу (а таких 50% сайтiв) не може заблокувати контент, а може заблокувати весь сайт.

2. Постачальник послуг хостингу буде блокувати без суду будь-який іноземний сайт.

3. Зазначене блокування, відповідно до законопроекту, триватиме мінімум 10 робочих днів. Згодом (не пізніше ніж протягом 14 робочих днів з моменту надсилання копії заяви) недобросовісний заявник може подати позовну заяву до суду (надавши документи про це постачальнику послуг хостингу) та використовувати певні процесуальні дії з метою затягування розгляду справи.

4. Також законопроект не встановлює обов`язку заявника звернутись до суду за остаточним вирішенням, а лише передбачає розблокування контенту (веб-сайту) не пізніше ніж протягом 14 робочих днів з моменту подання заяви у випадку ненадання власнику веб-сайту, постачальнику послуг хостингу документів, які підтверджують, що суб’єкт авторського права і (або) суміжних прав ініціював судове провадження з метою забезпечення захисту свого авторського права і (або) суміжних прав. Але, у той же час, законопроект не позбавляє можливості заявника повторно звернутись із вимогою щодо видалення або унеможливлення доступу до інформації, без обмеження кількості таких звернень, що фактично може призвести до тривалого блокування.

5. Запропоновані у пункті 3 законопроекту зміни до Закону України “Про авторське право і суміжні права” нададуть будь-яким особам (у тому числі конкурентам в діловій та політичній сферах) інструмент для провокацій та зловживань, блокувань веб-сторінок та веб-сайтiв, створять умови для хаосу та колапсу в сфері інтернету та призведуть до колосальної напруги у суспільстві та незадоволення діяльністю влади, як це, наприклад, було з відкликаним з парламенту США SOPA (Stop Online Piracy Act); гарантовано істотно понизить рейтинги України зі свободи слова та багатьох інших свобод. Закріплення принципу «презумпції вини» будь-якого користувача і неможливість оперативно відновити доступ до контенту, що був незаконно обмежений, також створює серйозну загрозу для діяльності журналістів і громадських активістів, що висвітлюють питання корупції та інших зловживань у публічній сфері.